אלקלעי ושות' - עורכי דין ועורכי פטנטים - דף הבית     צור קשר - אלקלעי ושות'   Alkalay & Co. advocates and patent attorneys    
 
 


ספרה
של עו"ד רחל אלקלעי
"הגנה על זכויות יוצרים
באינטרנט"
   
מידע נוסף...
 
צור קשר מהיר:
 
צור קשר: 03-6935242


 
הסכם מייסדים (הסכם שותפות)
בעת ייסוד או הקמת חברה יש להסדיר את הנושאים הקשורים לדרך התנהלות החברה ובעלי מניות על ידי ניסוח וחתימה על הסכם מייסדים. מטרתו של הסכם המייסדים היא למנוע ככל הניתן חילוקי דעות בעתיד לגבי אופן ניהול החברה ונכסיה, הכנסת בעלי מניות ו/או דירקטורים חדשים, חלוקת רווחים ועוד.
גם מבחינת ההתנהלות העסקית של החברה, ישנה חשיבות לחתימה על הסכם מייסדים כבר בשלב מוקדם כיוון שללא הסכם מייסדים קיים הסיכון כי היחסיםהעסקיים בין מקימי המיזם יתקלו בקשיים בשל מחלוקות בנוגע לנושאים שונים, דבר אשר יביא לפגיעה בהתנהלות החברה מעבר לאי ההסכמות האישיות בין השותפים. במקרים הקיצוניים עלולות מחלוקות שכאלה להעלות את המיזם כולו על שירטון.

הקדמת
תרופה למכה על ידי ניסוח הסכם מייסדים תבטיח התמודדות חלקה עם כל המצבים שניתן לחזות כי יש סיכוי שיתעוררו. לפיכך, מומלץ מאד להתעקש ולהקדיש את המאמץ בניסוח הסכם מייסדים כולל ככל האפשר. עדיף לכלול בהסכם סעיפים שלעולם לא יבואו לכדי שימוש מאשר לגלות כי דברים שניתן היה להסדיר בהסכם מייסדים והוזנחו גורמים לתקלות וקשיים. 
נושאים חשובים שמומלץ לכלול בהסכם המייסדים
1. החלטה על הגוף המשפטי שיוקם במסגרת הסכם המייסדים. למרות שניתן להתאגד כשותפות, בין אם רשומה או מוגבלת, כיום מסגרת ההתאגדות הנפוצה ביותר הינה חברה בע"מ, כמוגדר בחוק החברות. בשלב זה, יש לעיתים גם חשיבות לקביעת מקום ההתאגדות (המשפיעה בעיקר בנושא מיסוי).
2. חלוקת הון המניות של החברה כמו גם קביעת סוגי המניות.
3. חלוקת התפקידים בין המניות ומינוי מנכ"ל לחברה.
4. זכויות חתימה והגדרת מורשי חתימה ברורים.
5. מניעת תחרות – תחום זה כולל הסכמי מניעת תחרות כאשר אחד מבעלי המניות עוזב את החברה, כמו גם הסדרת עניין הסודות המסחריים של החברה והקניין הרוחני.
6. אופן קבלת ההחלטות בחברה, בין אם ברוב רגיל או אחר בנושאים מסוימים.
7. דרכי ההשקעה בחברה, ואופן מימון פעילות החברה בשלב ההתחלתי והעתידי.
8. מנגנונים לפתרון סכסוכים ו/או אי החלטה בנושאים מסוימים ואופן פתרון הסכסוך או מצב הקיפאון.

ישנה חשיבות רבה לעזרה מקצועית משפטית שתינתן בתחילת הדרך על ידי משרד עורכי דין המצוי במשפט המסחרי, ובמיוחד בעת ניסוח הסכם מייסדים. לצערנו, ישנם מקרים רבים בבתי המשפט הנוגעים למחלוקות וסכסוכים בין שותפים עסקיים, אשר ניתן היה לחסוך באמצעות הסכם מייסדים מקיף ויעיל.
הרשמו למפגשי השראה עם יזמים ומשקיעים מצליחים תוכנית מיוחדת לסארט-אפים חדשים היוצאים לדרך!

Copyright Alkalay & Co 2011 ©
צרו קשר בנושא: פטנטים, קניין רוחני, זכויות יוצרים, סימני מסחר, דיני אינטרנט, חוזים עסקיים


הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus