אלקלעי ושות' - עורכי דין ועורכי פטנטים - דף הבית     צור קשר - אלקלעי ושות'   Alkalay & Co. advocates and patent attorneys    
 
 


ספרה
של עו"ד רחל אלקלעי
"הגנה על זכויות יוצרים
באינטרנט"
   
מידע נוסף...
 
צור קשר מהיר:
 
צור קשר: 03-6935242


 
דף הבית >> מאמרים ופרשנות >> ישראל לא מתביישת - גופי מדיה בישראל מבקשים להתאגד למאבק בהורדות הפיראטיות
 

ישראל לא מתביישת - גופי מדיה בישראל מבקשים להתאגד למאבק בהורדות הפיראטיות
 18.11.2011

 אתמול (17.11 ) התפרסמה בחדשות ידיעה: גופי מדיה מבקשים להתאגד למאבק בהורדות הפיראטיות.
 
אכן, ישראל מעצמת הטכנולוגיה, כמו שאר מדינות העולם, לא מצליחה בשנת 2010 להלחם בהורדות הפיראטיות  הנפוצות ברשת האינטרנט. אין ספק שהיוצרים נפגעים כתוצאה מכך.
השאלה היא אם יוזמת ההתאגדות תפתור את הבעיה. ואולי הגיע הזמן - לחשוב על פתרונות אמייתים לנושא הפיראטיות.
 
במאמר מוסגר יצויין כי  ישראל התעוררה יחסית מאוחר.  בארצות הברית, אימפריית תעשיית הסרטים והמוסיקה ארגון ה RIAA שמאחד  כמה מאולפני המוסיקה הגדולים בעולם נלחם כבר שנים בהורדות לא חוקיות ומשתפי הקבצים. (לאחרונה נקנסה אם חד הורית בסכום של 1.5 מיליון דולר על הורדת 24 שירים לא חוקיים !).

 ספק רב מאד אם יהיה בית משפט בישראל - שיפסוק סכומים אסטרונומיים שכאלה על הורדת 24 שירים לא חוקיים נגד אם חד הורית בישראל. ולכן - האם המאבק באנשים פרטיים הוא פתרון מספק? התשובה כמובן שלילית
שינוי מודל החקיקה בישראל - דורש גם הוא התייחסות - הגיע הזמן לדעתי להטיל חובה מפורשת על בעלי אתרי אינטרנט וספקי שירותי אינטרנט - לחסום ולהוריד אתרים שמעודדים הפצת תכנים מוגנים - בדומה למודל האמריקאי של "הודעה והסרה" בחוק זכויות היוצרים האמריקאי. מודל זה לא נחקק מפורשות עדין בארץ.

השאלה המעניינת ברחבי  עולם המשפט  כעת היא האם ספקי שירותי אינטרנט צריכים להיות אך ורק שומרים או גם "גששים"...כלומר האם תפקידם צריך להסתכם בתפקיד פסיבי של הודעה והסרה או שמא יש לדרוש מהם להפעיל מגנוני פיקוח טכנולוגים.

אגב, בארגון הקניין הרוחני הבינלאומי נדונה בחודש שעבר בפריז יוזמת חקיקה בינלאומית העוסקת בדיוק בנושאים אלה.
 
יתכן מאד ויש מקום גם לבחון ברמת מיסוי - את האפשרות ליצור מודל עיסקי חדש על פיו - ספקי שירותי האינטרנט גובים "מס" כלשהו  עבור השימוש ומחלקים את חלקו ליוצרים. משפטניים רבים עוסקים בנושא אפשרויות אלטרנטיביות של גבית תמלוגים עבור בעלי זכויות היוצרים - לא רק באמצעות מלחמה נגד מפר כזה או אחר. (שהרי מלחמה פרטנית לא פותרת את הבעיה)
 
היבט נוסף הוא ההיבט החינוכי הפסיכולוגי, אין ספק כי רבים מתושבי ישראל עדין סבורים כי הורדה פרטית של שיר או סרט הינה חוקית אם "אינם עושים ממנה רווח"...אמונה זאת כמובן איננה נכונה.

קמפיין "ישראל מתייבשת" העלה למודעות כולנו את הצורך לחסוך כל טיפה וטיפה של מים.

אני מציעה את קמפיין "ישראל מתביישת" כדי להעלות למודעות את הצורך להמנע מהורדות פיראטיות או לעבור למודלים חוקיים אלטרנטיבים.  
 


Go Back  Print  Send Page
הרשמו למפגשי השראה עם יזמים ומשקיעים מצליחים תוכנית מיוחדת לסארט-אפים חדשים היוצאים לדרך!

Copyright Alkalay & Co 2011 ©
צרו קשר בנושא: פטנטים, קניין רוחני, זכויות יוצרים, סימני מסחר, דיני אינטרנט, חוזים עסקיים


הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus