אלקלעי ושות' - עורכי דין ועורכי פטנטים - דף הבית     צור קשר - אלקלעי ושות'   Alkalay & Co. advocates and patent attorneys    
 
 


ספרה
של עו"ד רחל אלקלעי
"הגנה על זכויות יוצרים
באינטרנט"
   
מידע נוסף...
 
צור קשר מהיר:
 
צור קשר: 03-6935242


 
 
 מי הזיז את הסרט שלי  ? ניתוח משפטי של פרשת ההסרה של קליפ ההסברה הישראלי למשט
קליפ ההסברה הישראלי על ארועי המשט אשר הופק בידי אנשי אתר "לאטמה" ועשה שימוש פארודי בשיר  WE ARE THE WORLD  הוסר מיוטיוב.
הקליפ כבר זכה בלמעלה ממליון צפיות ונחשב להצלחה גדולה של ההסברה הישראלית.
 
 הסיבה להסרה  היא טענה להפרת זכויות יוצרים. חברת וורנר -צ'אפל פנתה ליוטיוב וטענה כי השיר של הקליפ WE CON THE WORLD עושה שימוש בשיר שלה,   we arethe world,  ללא רשות.
 
מה צריך לעשות כאשר מישהו מבקש להסיר לך סרט וידאו מיוטיוב ?
באופן כללי, חוק  זכויות היוצרים האמריקאי -  מגן על ספקי שירותי אינטרנט ובעלי אתרי אינטרנט בתנאים מסוימים מתביעות של הפרת זכויות יוצרים על תכנים שהועלו על ידי גולשים  - ולשם כך מחייב אותם בין היתר לנקוט בתהליך הודעה והסרה. דהינו, להסיר תכנים אשר נטען לגביהם כי הם מפרים זכויות יוצרים.
הנפגע מההסרה יכול לשלוח הודעה נגדית ליוטיוב ולטעון בין היתר כי יש לו סיבה טובה בתום לב  להאמין כי החומר הוסר בטעות.
 לאחר מכן צריכה יוטיוב להודיע לצד שביקש את ההסרה  על ההודעה הנגדית ולהמתין 10-14 ימים שזו תגיש תביעה  משפטית. במידה והצד שביקש את ההסרה לא מגיש תביעה משפטית - אזי על יוטיוב להחזיר את הסרטון שהוצג בחזרה.
ואחרי שעברתם את השלב הפרוצדורלי הראשוני - היה ובכל זאת יגיע העניין לבית המשפט,
האם לקליפ ההסברה של המשט יש טענה  משפטית  לגיטימית ?
כאמור, קליפ ההסברה הישראלי עושה שימוש פארודי בשיר מוכר. האם זה חוקי?
חוק זכויות היוצרים האמריקאי, כמו הישראלי, מתירים כשימוש הוגן ,שימוש פארודי ביצירה של מישהו אחר. הסיווג של חוקיות היצירה החדשה   נבחן  על פי ארבעה מבחנים של שימוש הוגן: מטרת וסוג השימוש, אופי היצירה, מה היקף השימוש ביצירה ומהן ההשפעות של היצירה הפארודית על השוק הפוטנציאלי והשווי של היצירה
המקרה המפורסם ביותר של שימוש פארודי ביצירה מוסיקלית של אחר נעשה בשיר "אישה יפה"  (pretty woman ) של רוי אורביסון   על ידי להקת ראפרים בשם if 2 LiveCrew.
בית המשפט העליון האמריקאי קבע שם:
even if 2 Live Crew's copying of the original's first line of lyrics and characteristic opening bass riff may be said to go to the original's 'heart,' that heart is what most readily conjures up the song for parody, and it is the heart at which parody takes aim."  
היה ויגיע העניין לבית המשפט,  טוב יעשו יוצרי הקליפ - אם ישוו את המקרה שלהם בארבעת הפרמטרים הנבחנים למקרה של פסק הדין בעניין אישה יפה - ויבקשו להשיב את הקליפ המפורסם כחוקי ליוטיוב.
 
הרשמו למפגשי השראה עם יזמים ומשקיעים מצליחים תוכנית מיוחדת לסארט-אפים חדשים היוצאים לדרך!

Copyright Alkalay & Co 2011 ©
צרו קשר בנושא: פטנטים, קניין רוחני, זכויות יוצרים, סימני מסחר, דיני אינטרנט, חוזים עסקיים


הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus