אלקלעי ושות' - עורכי דין ועורכי פטנטים - דף הבית     צור קשר - אלקלעי ושות'   Alkalay & Co. advocates and patent attorneys    
 
 


ספרה
של עו"ד רחל אלקלעי
"הגנה על זכויות יוצרים
באינטרנט"
   
מידע נוסף...
 
צור קשר מהיר:
 
צור קשר: 03-6935242


 
דף הבית >> מאמרים ופרשנות >> משפט ואינטרנט : מגמות לשנת 2009
 

תחילת שנת 2009, מבשרת   שנה נוספת של פעילות ענפה בעולם  של חברות מסחריות באינטרנט. פעילות זו הולידה התפתחויות משפטיות מרתקות בשנים האחרונות בענפים רבים של המשפט.

נסקור להלן בקצרה, אחדות מהתפתחויות שחלו בשנה האחרונה ומגמות לקראת 2009
זכויות יוצרים: זהו אחד התחומים הפורים ביותר מבחינה משפטית בשנת 2008.  אחת השאלות המעניינות שעלתה בשלהי שנת 2008 היא האם יחול שינוי מהותי בחוקיות הקישורים באינטרנט  (LINKS) אשר תגרור אחריה צורך בשינוי יסודי של מוסכמות בסיסיות אשר עד כה היינו רגילים אליהם. בתביעה שהוגשה בארצות הברית נגד הניו יורק טיימס  נטען כי אתר העיתון מציג קישורים לידיעות שהופיעו באתרי התובעת GateHouse , וכי העתקת הכותרת והשורה הראשונה של כתבות שפורסמה, פוגעת בזכויות היוצרים שלה.  אין ספק כי אם תתקבל התביעה, יחייב הדבר שינוי רציני של כל מדיניות הקישורים של אתרי אינטרנט אל אתרים אחרים ועל כן עשויה תביעה זו להיות תביעה תקדימית עם השלכות רחבות היקף.

התפתחות מפתיעה נוספת שארעה בשנת 2008 בתחום זכויות היוצרים היתה החלטתה של Recording Industry of America - RIAA לחדול ממדיניות הגשת תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים  כנגד אמריקאים ששיתפו שירים מוגנים באמצעות רשתות לשיתוף קבצים (P2P). במקום הגשת התביעות, מדיניות  שהתגלתה כלא יעילה, מתכוונים ראשי תעשיית המוזיקה במדינה לשתף פעולה עם ספקיות הגישה לאינטרנט, על-מנת לנסות ולהביא לניתוקם מהרשת של משתפי קבצים פיראטיים.

שיתוף פעולה נוסף  ומפתיע בתחום זכויות היוצרים בשנת 2008 הוא הושג בחתימה על הסכם שיתוף פעולה בין חברת יוניברסל לבין האתר יוטיוב. בעוד שבעבר נלחמה הוליווד באתרים אשר הפיצו עותקים פירטים של סרטיה, כעת ניתן לראות את הסרטים באתר יוטיוב באופן חוקי. על פי המודל העיסקי החדש, החברה מעלה את יצירותיה לאתר וחולקת עימו את ההכנסות מפרסום. הערוץ של יוניברסל נחשב לערוץ הגדול והנצפה ביותר ביו-טיוב בשנת 2008 עם למעלה מ -3 מילארד צפיות. מודל זה של שיתוף פעולה, עם מי שבעבר נחשב על ידי תעשיות הבידור האמריקאי "כאויב" מצביע לדעתי על מגמה של אימוץ מודל עיסקי מבורך המיטיב עם כל הצדדים.

שותפות זו מעניינת במיוחד גם לאור תביעת מיליארד הדולר שהגישה ענקית המדיה ויאקום כנגד אתר שיתוף הוידאו YouTube, בגין הפרת זכויות יוצרים בתכנים שבבעלותה בשנה החולפת. דהיינו, המגמה שאנו רואים במספר רב של מקרים בשנת 2008 הינו התפתחותם של מודלים עיסקיים, חלופיים למודלים המשפטיים של תביעות  בבתי המשפט וזאת לנוכח הנסיון הבלתי מוצלח שהיה במקרים רבים באכיפה יעילה של זכויות יוצרים באינטרנט.

סימני מסחר: בארצות הברית ניכרה בשנת 2008 מגמה של החמרה ניכרת בפיצויים בגין גזל שמות מסחר. לדוגמא: בשלהי שנת 2008 פסק בית משפט פדרלי בצפון קליפורניה כי חברת ONLINENIC  העוסקת ברישום שמות מתחם תשלם פיצויים בגובה 35 מיליון דולרים לחברת התקשורת VERIZON בגין רישום של 663 שמות מתחם באופן מטעה  את משתמשי האינטרנט המנסים להגיע לאתרים של VERIZON. דהינו, סכום עתק של חמישים אלף דולר בגין כל שם מתחם שנגזל. זהו הסכום הגבוה ביותר שנפסק אי פעם בארצות הברית בגין תביעות מסוג זה ומגמה זו צפויה לדעתי להמשך גם בשנת 2009.

דואר זבל אלקטרוני: גם בתחום זה ניכרת מגמת החמרה בענישה. אתר הרשת החברתית FACEBOOK  זכה בשלהי שנת 2008 בפיצוי תקדימי בגובה 873 מיליון דולר נגד ספאמר בודד ממוצא קנדי אשר הפיץ דואר זבל לחברי האתר. המלחמה בדואר זבל אלקטרוני הגיעה בשעה טובה  גם לישראל כאשר בשנת 2008 גם נכנס לתוקפו התיקון לחוק התקשורת, האוסר על משלוח דברי פרסומת בדואר-אלקטרוני ובאמצעים טכנולוגיים אחרים, מבלי שניתנה הסכמה מפורשת בכתב ומראש של הנמען. נראה, שמאז כניסתו של החוק לתוקף, מסתמנת ירידה דרמטית בזרם הספאם בישראל על פי  נתונים מעודדים אשר התקבלו מספקית האינטרנט בזק בינלאומי.
בלוגים : ולסיום, בעידן שבו בלוגים וצאטים משמשים יותר ויותר לתקשורת בינאנושית, החמיר בית המשפט בישראל עם עבריין אשר חדר לבלוג וצאט באתר תפוז ללא אישור ולקח לעצמו סמכות ניהול, חסם שלא כדין גולשים מלהשתמש בבלוג ובצ'אט וגרם בהם לשיבושי תקשורת.

בית משפט השלום בת"א פסק כי חדירה שלא כדין לבלוג באתר 'תפוז' מהווה עבירה חמורה הפוגעת בזכות הציבור לקשר אמין ובחופש הביטוי  השופט אפרתי בבית משפט השלום קבע, כי מעשיו של הנאשם פוגעים בתפעול השוטף של  רשת האינטרנט, וכן באמון המשתמשים ביעילותו של אמצעי תקשורת חשוב זה.

החרות להתקשר כדין עם הזולת ברשת האינטרנט, הינה פן נוסף של זכות היסוד לחירות וחופש הביטוי.הבלוגים, בהיותם חופשיים מעצם טיבם, תופסים במידה כזו או אחרת את מיקומה של העיתונות החופשית. לכן, חשוב, במיוחד לשמור על עצמאותם ועל חופש הביטוי בערוץ תקשורת זה, ואין להקל ראש בעבירות אותן ביצע הנאשם. עם זאת, התחשב בית המשפט בנסיבותיו האישיות של הנאשם וגזר עליו עונש הצופה בעיקר אל פני עתיד.

הנאשם (שהיה חייל באותה עת) הורשע בעבירות של שיבוש או הפרעה למחשב או לחומר מחשב, וחדירה לחומר מחשב שלא כדין, עונש של עבודות שרות לטובת הציבור, 15 חודשי מאסר על תנאי, וקנס כספי בסך 1,500 ש"ח.

שנת 2009 תעמיד קרוב לוודאי   למבחן מקרים דומים.

ואני תוהה: מה יועילו כאן עבודות לשרות הציבור? מן הראוי להחמיר את הענישה עם מי שחודר לאמצעי התקשורת הכי פרטיים שלנו כגון הבלוגים והצאט וכן להחמיר את הקנס הכספי  על מנת להוות אמצעי מרתיע מעבריינות דומה. מדיניות זו עולה בקנה אחד עם ההחמרה בקנסים הכספיים שמוטלים בגין פעילות בלתי חוקית אחרת אשר נסקרה לעיל בתחומים של סימני מסחר, דואר זבל ועוד.

------

* עורכת דין, בעלת משרד אלקלעי ושות' עורכי דין ועורכי פטנטים. מרצה בתחום דיני קניין רוחני בפקולטה למנהל עסקים (MBA) אוניברסיטת תל אביב. מומחית לקניין רוחני  דיני אינטרנט ומחשבים.
 


Go Back  Print  Send Page
הרשמו למפגשי השראה עם יזמים ומשקיעים מצליחים תוכנית מיוחדת לסארט-אפים חדשים היוצאים לדרך!

Copyright Alkalay & Co 2011 ©
צרו קשר בנושא: פטנטים, קניין רוחני, זכויות יוצרים, סימני מסחר, דיני אינטרנט, חוזים עסקיים


הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus