אלקלעי ושות' - עורכי דין ועורכי פטנטים - דף הבית     צור קשר - אלקלעי ושות'   Alkalay & Co. advocates and patent attorneys    
 
 


ספרה
של עו"ד רחל אלקלעי
"הגנה על זכויות יוצרים
באינטרנט"
   
מידע נוסף...
 
צור קשר מהיר:
 
צור קשר: 03-6935242


 
דף הבית >> מאמרים ופרשנות >> נצחון ליוצרים - זכויות יוצרים
 

 
נצחון ליוצרים !  ביהמש קבע כי אתרי אינטרנט צריכים לבדוק אישור מפורש וישיר מהצלם      לפני פרסום תמונות  שנשלחו על ידי יחצ"ן. 
 -----------------------------------------------------------------------------------
עו"ד רחל אלקלעי
1.11.2010

בעידן האינטרנט בו מהירות היא שם המשחק – נוטים רבים לשכוח כי מאחורי כל יצירה (תמונה, טקסט וידאו) אשר מישהו שולח במייל – עומד יוצר – אשר טרח על יצירתה. ולעיתים מרוב מהירות או בין אם בכוונה או ברשלנות – נוטים אתרים מסוימים לפרסם את היצירה – מבלי לבדוק היטב שהיוצר אישר מפורשות לאתר עצמו את השימוש בתמונה

מקרה תקדימי אשר הגיע לבית המשפט בתל אביב – העלה לדיון את השאלה החשובה – האם האתר צריך להסתפק בהבטחה סתמית של יחצן כי קיבל אישור מהצלם – או שמא צריך האתר לדרוש לראות מסמך כתוב מהצלם המתיר שימוש ביצירה.

העובדות:
הצלם גיל דור, צלם מקצועי אשר צילם את ארוע ספורט ראלי לכיש פיליפ בנגב.

התובע הגיש תביעה נגד יחצנית בשם הדס לבבי וחברת פז שמנים. היחצנית לטענת התובע נטלה את צילומיו ללא רשות מאתר העמותה לספורט מוטורי (להם נתן רשות פרסום בלבד) ושלחה אותם ללא רשותו לאתר של פז שמנים.
 
האם אחראים היחצנים ופז שמנים בגין הפרת זכויות יוצרים?

התשובה היא כן ויש בכך לדעתי נצחון חשוב ליוצרים.  

השאלה נדונה בפסק דין דור נ' פז שמנים –פסק הדין של השופטת בן שמן ניתן בת"ק תל אביב בתאריך 28.10.2010


נימוקי בית המשפט
 "בנסיבות הענין ולאור מעמדה של פז היה עליה לוודא כי אכן רשאית היא לעשות שימוש בתמונה בין בירור במישרין עם התובע ובין דרישה להצגת מסמך רשות מהתובע.

מעבר לכך היה על פז לדעת כי הופרה זכות יוצרים ועל כן לא מתקיימת הגנת "מפר תמים" בהתאם לסעיף 58 לחוק זכויות יוצרים שכן ישנה מידה מסוימת של היתממות באופן התנהלותה של פז.

בית  המשפט מדגיש כי יש לזקוף לחובת פז שמנים הפרת זכויות יוצרים על ידי התובע אף אם נהגה לשיטתה ללא כוונה שכן הפרה הינה בין שנעשתה בכוונה ובין ללא כוונה.

העברת השימוש בתמונה הלאה לאתר האינטרנט של חברת פז הינו העתקה והצגה לציבור באמעצות אתר האינטרנט המהווה הפרת זכויות יוצרים


לסיכום
יוצרים, אם מצאתם תמונה שלכם, אשר פורסמה על ידי אתר אינטרנט ללא הרשאתכם המפורשת – יש לכם עילת תביעה חוקית לתבוע את האתר וכן את מי שהעביר את התמונה לאתר.

בעלי אתרי אינטרנט – פקחו עינים ועמדו על המשמר – אם קיבלתם תמונה – ללא מסמך חתום מאת היוצר המאשר את השימוש ביצירה באופן מפורש באתר שלכם – אל תגידו "לא ידעתי או לא התכוונתי"...המדובר בהפרה של זכויות יוצרים של היוצר. עליכם – לדרוש מהגוף שהציג בפניכם את התמונה – לראות מסמך כתוב שח הרשאה מהיוצר – או להתקשר ישירות עם היוצר – על מנ ת לוודא את רשותו.
 

* למען הגילוי הנאות יצויין כי הצלם גיל דור מיוצג על ידינו  במקביל בתביעות נוספות על הפרות מסיביות של תמונותיו על ידי אתרים מסחרים גדולים בינהם וואלה!, סובארו וגלגלים. 
 


Go Back  Print  Send Page
הרשמו למפגשי השראה עם יזמים ומשקיעים מצליחים תוכנית מיוחדת לסארט-אפים חדשים היוצאים לדרך!

Copyright Alkalay & Co 2011 ©
צרו קשר בנושא: פטנטים, קניין רוחני, זכויות יוצרים, סימני מסחר, דיני אינטרנט, חוזים עסקיים


הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus